2017

The Annual Essay Contest for Children and Young People 
of African Descent 2017

                    Congratulations to all participants!

7-10 Years
First                       Kemigisha Aliciap2 (Uganda) (tied)
First                   Ahimbisibwe Sulaitp2p3 (Uganda) (tied)
Third                                     Afruika Ukaidi (UK)

11-13 Years
First                           Sankofa Ukaidi (UK)
Second                Kasereka Kitoke (DRCongo)
Third                           Lashante Johnson  (UK)

14-16 Years
First                                 Ascente Crichlow (UK)
Second                    Maji Emmanuel  (Uganda)
Third                               Ogwal Brian Odur (UK)


Financial Supporters and Special Prizes

As always, thank you to the following generous Judges who provided the Prizes and Special Prizes for the essayists:

Tanganyika Basin Foundation
AvantGarde Total Solutions Limited
Black Poppy Seed

Carol, Khaleema, Kioni, Natasha, Isaiah, Ibrahim, Michelle, Fidelia, Derrie, Vicky, Phil, Carol again, Robert, Nailah, Rose, Damola, Olivia, Esther.

Abena, Carla, Payton, Marcus, Cheryl, Merrian Brooks, Tawanda, Michelle, Charlene, Ekundayo, Charlene, Ekundayo, Thad, Esther.

Special Prizes:
Carol, Washington, Tawanda, Phil, Akinbade, Marcus, Olivia, Ekundayo, Kioni, Natasha, Cherlyn, Cyndra, Payton.

Judges

Every year participating essayists receive valuable feedback from amazing people of African descent from across the African Diaspora who give their valuable time and provide excellent feedback to each participating essayist.

Thank you to the following Judges who gave their time to read and provide constructive feedback to our contestants.

Abena, Amanda, Olivia, Ayiah, Biira, Bwambale, Carol, Caroline, Diane, Rose, Robert P, Ekundayo, Tammra, Selena, Fidelia, Gloria, Isaiah, Joan, Juanita, Kabugho, Katushabe, Kioni, Rose, Margaret, Merva, Merrian, Mbusa, Ruby, Muhindo R, Muhindo I, Natasha, Neyet, Naila, Preston, Muhindo A, Seymour, Selena, Sikinah, Thembo Z, Washington, Raqib, Yvonne, Annette, Anthony, Carla, Rose, Shayla, Tawanda, Kambere, Kabugho, Charlene, Leslie, Thembo R, Michel, Phil.

Aisha, Cheryl, Cyndra, Tony, Esther, Kule, Michelle M, Muhindo An, Payton, Kwaku, Sawani, Vicky, Tracey, Trelani, Ade,  Akinbade, Charli, Karen, Justice, Marcus, Samuel, Masikars, Michelle A, Rene, Alfa.  Caren, Rimeh, Joel,  Tony.

CONGRATULATIONS TO OUR WINNERS

Certificates and feedback have been sent to all participants.​