2019

The Annual Essay Contest for Children and Young People 
of African Descent 2019

Congratulations to all participants.

It was a pleasure to read your essays!

7-10 Years

Tied First                 Anenethu Franklyn (Uganda)   AND  Kule Jockus (Uganda)

Second                      Amon Bowen  p1, 2, 3, 4

Third                          Kabugho Patience Night (Uganda)

 

11-13 Years

First                             Lhukogho Triphine (Uganda)

Tied Second            Ithungu Pofina (Uganda)   AND    Yeboah Joy (Ghana)

Third                            Nyangoma Daphine (Uganda)

 

14-16 Years

First                            Nanabanyin Egyin Edusah (Ghana)

Second                        Isaac Ampofo Siaw (Ghana)

Third                            Ekida Charles Kenneth (Uganda)

Joy Yeboah 11-13 years – 2nd 

Edusah Nanabanyin 14-16 years -1st 

Isaac Amopofo Siaw 14-16 years – 2nd  

       

     

Financial Supporters and Special Prizes

As always, thank you to the following generous Judges who provided the Prizes and Special Prizes for the essayists:

Winners’ Prizes:

Phil, Charlene, Ekundayo, Joy , Robert and Natasha, Chloe, Michelle,Yomi, Judy, Talisa, Michel, Jean.

Thank you to the following friends who generously provided their support despite not having had the time to review essays:

SartaKem MaaNu (thank you for living up to your name),  Chinithia, Joy.

Special Prizes:
Diane, Ekundayo, Faith, Gabrielle, Gloria, Lawren, Merva, Michel, Natasha.

Judges

Every year participating essayists receive valuable feedback from amazing people of African descent from across the African Diaspora who give their valuable time and provide excellent feedback to each participating essayist.

Thank you to the following Judges who gave their time to read and provide constructive feedback to our contestants.

Kabugho H, Kule T, Masika M, Biira F, Faith S, Sharon O, Chloe A, Diane T, Ekundayo A, Katusabe M, Mary G, Michelle M, Mutiba A, Trenetta Mc, Win J, Kule R, Mutiba JS, Mbusa A, Phil W, Thembo E, Kisembo Z, Thembo B, Kyakimwa S, Masika F, Sawani A, Gloria P, Jo C, Michel R, Chloe A again, Merva S, Celita S.   Muhindo R, Andrew B, Gwendolyn M-B, Ithungu S, Kioni W.    Charlene G, Osai O, Shakina C, Yvonne O, Kabugho C, Kiiza D, Muhindo A, Natasha P, Robert P, Carla W, Reginaldo M, Danny T, Diane I, Eva W, Abayomi O, Kato R, Suzan M, Isschara M, Tony M, Kule R, Britney St. L. Yed, Keon, Jean Claude.

CONGRATULATIONS TO OUR WINNERS

Certificates and feedback have been sent to all participants.